Wi-Fi 6E - co to? Czym się różni od Wi-Fi 6?
Nowoczesny standard połączenia bezprzewodowego nosi nazwę Wi-Fi 6. Można jednak spotkać także nieco inne oznaczenie - Wi-Fi 6E. Czym różni się ono od Wi-Fi 6? Do czego i gdzie może być wykorzystywane? Jakie są wady i zalety tego standardu?
2023-04-18, 16:30

Przede wszystkim - czym jest Wi-Fi 6?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czym jest Wi-Fi 6E, wyjaśnijmy sobie najpierw czym jest Wi-Fi 6. To nowoczesna generacja Wi-Fi - 802.11ax. Do jej kluczowych elementów należą:

  • OFDMA, czyli rodzaj dostępu z podziałem kanałów dla zwiększenia wydajności sieci i obniżenia opóźnień,

  • technologia MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output), która pozwala, by więcej danych było przekazywanych jednocześnie w tym samym czasie,

  • możliwość wykorzystania kanału o szerokości 160 MHz,

  • TWT (Target Wake Time), który poprawia wydajność sieci i długość życia baterii urządzenia (wliczając w to sprzęty IoT),

  • tryb 1024-QAM dla zwiększenia przepustowości przy nowych zastosowaniach, które wymagają dużej szerokości pasma,

  • beamforming (kształtowanie wiązki).

Zasadniczo Wi-Fi 6 umożliwia szybszy transfer danych, zwiększenie pojemności, poprawia wydajność w środowiskach z wieloma podłączonymi urządzeniami oraz zapewnia większą sprawność energetyczną.

Wi-Fi 6 logo

A czym jest Wi-Fi 6E? Jakie są jego zalety i wady?

To rozszerzona wersja Wi-Fi 6, która różni się przede wszystkim tym, że pozwala na dostęp do pasma 6 GHz i szerokości pasma 1200 MHz (59 kanałów o szerokości 20 MHz, 29 40 MHz, 14 80 MHz oraz 7 160 MHz).

Wi-Fi 6E nadaje się do streamingu w wysokiej jakości (4K, a nawet 8K), korzystania z rzeczywistości wirtualnej, urządzeń smart home i IoT, wideokonferencji czy połączeń typu Wi-Fi Calling przy niskich opóźnieniach, gamingu mobilnego oraz w sieci, szybkiego tetheringu dla przesyłania danych, kiosków Wi-Fi i nie tylko. Zapewnia mniejsze opóźnienia i czystsze pasmo (z mniejszą liczbą) zakłóceń.

Czy Wi-Fi 6E ma jakiejś niedoskonałości?

Za główną niedoskonałość Wi-Fi 6E można uznać to, że pasmo 6 GHz, jakkolwiek szybsze, ma mniejszy zasięg w porównaniu z pasmami 2,4 oraz 5 GHz, a także gorzej radzi sobie z przeszkodami. Zdecydowanie lepiej nadaje się do użytku wewnętrznego - na zewnątrz nastąpi przełączenie się na wolniejsze pasma o większym zasięgu.

By móc korzystać z tego pasma, urządzenie (smartfon, telewizor Smart TV...) powinno być kompatybilne z Wi-Fi 6E. Dlatego wiele sprzętów może nie być zwyczajnie w stanie wykorzystać w pełni możliwości nowego standardu. Na plus należy oddać jednak to, że sam standard Wi-Fi 6E jest wstecznie kompatybilny z urządzeniami, które obsługują Wi-Fi 6 lub Wi-Fi 5.

Można się także spotkać z zarzutem, że modernizacja do Wi-FI 6E jest kosztowna. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że trzeba dokupić urządzenia peryferyjne, żeby pokryć sygnałem całą przestrzeń.

Wi-Fi 6E Certified

Urządzenia z Wi-Fi 6E

Do listopada 2022 roku Wi-Fi Alliance (istniejąca od prawie 25 lat międzynarodowa organizacja, która promuje rozwiązania sieci bezprzewodowych oraz interoperacyjność) przyznała certyfikat Wi-Fi 6E (są to urządzenia Wi-Fi 6E Certified) przeszło 660 urządzeniom. W Uniwersytecie Michigan zainstalowano przeszło 16 tys. punktów dostępowych w obrębie 225 budynków, co uważane jest za największe na świecie wdrożenie Wi-Fi 6E. W marcu 2023 roku była natomiast mowa o przeszło 1200 produktach i setkach milionów egzemplarzy.

Wśród urządzeń zdolnych obsługiwać Wi-Fi 6E są też produkty marki Tenda.

TX27 Pro

Router z pięcioma zewnętrznymi antenami o wysokim zysku 6 dBi i siedmioma modułami FEM, a także z funkcją Wi-Fi+ dla łatwego połączenia kilku takich routerów, bez skomplikowanej konfiguracji. TX27 Pro jest w stanie obsłużyć maksymalnie 200 urządzeń, a łączna prędkość Wi-Fi, zsumowana z trzech pasm, to przeszło 5600 Mb/s (2402 Mb/s w paśmie 6 GHz).

TX27 Pro

E33

Adapter Wi-Fi PCIe, który osiąga prędkości do 5400 Mb/s (maksymalna prędkość w paśmie 6 GHz to, podobnie jak przy TX27 Pro, 2402 Mb/s). E33 ma też wielokierunkowe odłączane anteny, które poprawiają odbiór sygnału, czułość wysyłania oraz efektywność transmisji. Obsługuje także połączenie bezprzewodowe Bluetooth 5.2.

E33

Źródła:

https://www.wi-fi.org/discover-wi-fi/wi-fi-certified-6

https://www.wi-fi.org/beacon/alex-roytblat/wi-fi-6e-insights-november-2022-editorial

https://www.wi-fi.org/beacon/alex-roytblat/wi-fi-6e-insights-march-2023-editorial

https://www.konsyse.com/articles/wi-fi-6e-standard-and-6-ghz-wi-fi-band-pros-and-cons/

https://www.rfwireless-world.com/Terminology/Advantages-and-Disadvantages-of-WiFi-6E.html

Logo Wi-Fi Certified: Wi-Fi Alliance, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

KONTAKT / AUTOR
Maciej Gaździcki
SEO & Content Copywriter
2moro
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.