3 proste kroki do zwiększenia wydajności WiFi w domu
Jak poprawić WiFi w domu? To pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto doświadczył problemów z siecią, np. oglądając serial na Netflixie lub grając online. Podpowiadamy jak to zmienić.
2019-08-21, 14:42

Jak poprawić WiFi w domu? To pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto doświadczył problemów z siecią, np. oglądając serial na Netflixie lub grając online. Podpowiadamy, jak to zmienić.

Krok 1 - Zadbaj o swój router

Router to podstawa tworzenia domowej sieci WiFi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pozornie błahe rzeczy mogą zakłócać jego sygnał. Zatem to od niego powinniśmy zacząć.


Najważniejszym czynnikiem jest jego lokalizacja. Należy zadbać o to, aby router nie był umiejscowiony bezpośrednio na podłodze. Najlepiej, aby znajdował się w możliwie najbardziej centralnym miejscu domu oraz nieco wyżej od urządzeń, które będą korzystały z przesyłanego sygnału. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele obiektów może mieć niekorzystny wpływ na jakość WiFi. Do głównych należą grube ściany, drzwi, a także inne urządzenia elektroniczne np. mikrofalówka lub metalowe obiekty, przykładowo kaloryfer.


Równie ważne jest odpowiednie ustawienie anten. Najczęściej w routerach stosuje się dookólne, którymi możemy operować tak, aby pokierować sygnał tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy. Jeśli zależy nam na tym, aby wzmocnić sieć na piętrze, ustawmy anteny pionowo. Jeśli zaś chcemy odpowiednio rozprowadzić sygnał po powierzchni poziomej (np. mieszkania), połóżmy je w takiej samej pozycji. W przypadku, gdy anteny routera są odczepianie, można je wykręcić i spróbować zastosować modele o większej mocy.
Warto również co jakiś czas sprawdzać, czy mamy zainstalowane aktualne oprogramowanie. Największe marki wypuszczają nowe wersje na bieżąco, dzięki czemu ich urządzenia mogą zapewnić maksymalną wydajność.

Krok 2 - Wzmocnij swój Internet repeaterem

Nie zawsze podstawowe metody poprawy jakości WiFi zdają egzamin. Zwłaszcza, gdy nasz router zwyczajnie nie jest w stanie pokryć zasięgiem odpowiedniego obszaru. Wtedy można spróbować zastosować repeater, który odbiera sygnał z routera, przetwarza go i przesyła dalej. Należy pamiętać o jego odpowiednim umiejscowieniu. Najlepiej, gdy znajduje się on w połowie drogi między routerem a urządzeniem, do którego sygnał ma być nadawany. Ma on jednak swoje wady w postaci choćby utraty pożądanej prędkości i siły sygnału.

Krok 3 - Postaw na nowoczesność

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się systemy WiFi w technologii mesh, takie jak Tenda Nova. Pozwalają one na zbudowanie sieci pokrywającej nawet kilkaset metrów kwadratowych. Systemy WiFi mesh składają się z co najmniej dwóch jednostek nadających sygnał, które można poszerzyć o kolejne sztuki, w zależności od tego jak dużą powierzchnię mają obsłużyć. Jednostki łączą się między sobą, tworząc jednolitą sieć, co jest szczególnie ważne, gdy w każdym zakamarku domu lub mieszkania chcemy mieć równie mocny sygnał bez żadnych strat.

Warto również wspomnieć, iż jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie są biegłe w obsłudze komputerów, gdyż jednostki systemu WiFi Tenda Nova są ze sobą wstępnie sparowane, a ich obsługa odbywa się za pomocą prostej aplikacji.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Przewoźnik
Specjalista PR
2moro
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.